Short Link
Zoom In
Zoom Out

محسن چاوشی از «یک شاخه نیلوفر» تا «قمارباز»

بهمن بابازاده، روزنامه‌نگار حوزه‌ی موسیقی گزارشی خواندنی درباره‌ی محسن چاوشی نوشته است. این نوشته‌ها از صفحه‌ی توییتر او نقل می‌شود.

1) یازده سال پیش در چنین روزی یعنی 23 مهر سال 87 محسن چاوشی اولین آلبوم رسمی خود به نام "یه شاخه نیلوفر" را منتشر کرد. هر چند پیش تر با انتشار آلبوم "نفرین" و خواندن سنتوری همه گیر شده بود. 11 سال یک سوال را هر روز جواب میدهد: چرا کنسرت نمیزاری؟!

2) چاوشی در این یازده سال فراز و فرودهای زیادی را سپری کرده. آن زمان که در محله سلسبیل ابتدای دوران فعالیتش را گذراند و به مرور به استودیو نبش بیمارستان آتیه نقل مکان کرد. دوران درخشانش را همین جا تجربه کرد و بعد راهی تجریش و استودیو دفتر مسعود دهقان(طبقه بالای سیدمحمد امامی) شد.

3) چاوشی خیلی زود از این استودیو هم رفت و طبقه پائین دفتر هادی حسینی در خیابان صحرا استودیوی مجهزش را تحویل گرفت.تهیه کننده ای که یک چاوشیست تمام عیار بود و آقازاده ای از ایل و تبار حسینی، وزیر ارشاد سابق. شهرزاد و دوره جدید پسا شهرزاد را اینجا تجربه کرد و ماه گذشته از اینجا هم کوچ کرد.

4) بدترین دعوای چاوشی در همه این سالها به ترتیب با داریوش مهرجویی، ابراهیم حاتمی کیا، صدا و سیما و سینا سرلک بود که هر سه رسانه ای و به شدت خبرساز شد. این اواخر هم که ماجراهای آلبوم ابراهیم و انتشار چند اثر بدون مجوز او پای نهادهای امنیتی را هم به استودیواش باز کرد.

5) چاوشی آدمهای اندکی را در دوره های مختلف کنار خودش داشته و اعتماد کرده. در دوره ای محمدرضا آهاری، در دوره ای بهروز صفاریان و سینا حجازی و ایمان قیاسی، در دوره ای محمد امامی و مسعود دهقان و در دوره ای هم بهادر. ولی حسین صفا تنها کسی بوده که هرگز چاوشی او را کنار نگذاشته.

6) زندگی شخصی چاوشی هم فراز و فرودهای زیادی داشته که قطعه "دیوار بی در" را در بدترین شرایط زندگی شخصی خود منتشر کرد که روایتگر آن روزهای سخت بود. هنوز هم رابطه اش با محسن یگانه خوب نیست و هنوز هم حاضر نیست درباره "نشکن دلمو" حرف بزند.

7) ماجرای تراک دوبی بزرگترین دردسرها را برایش داشت. حملات تند مهدی یراحی و کشمکش های این دو حتی به فضای مواجهه حضوری و تلفنی و تنش های فراوان رسید. گروه های تندروی عرب تهدیدهای وحشتناکی را روانه اش کردند تا موزیک ویدئوی این اثر تا امروز در هارد سازمان اوج تحت الحفظ باقی بماند

8) کار به جایی رسید که ویدئو "دبی" پیش از انتشار در چند نهاد از جمله "امنیت ملی" بررسی شد و مهر "غیرقابل انتشار" به آن خورد. ویدئویی که دختر بی حجاب، صحنه های تصویری تلخ از خودفروشی برخی از دختران جوان در دبی را به تصویر کشیده است

9) همکاری چاوشی با سازمان ها و تیتراژخوانی های چاوشی همیشه با حملات متعصب ترین طرفدارانش رو به رو بوده. همکاری هایی که به جز آلبوم تنها منبع درآمد این خواننده است و البته که بسیاری از این همکاری ها به دلیل رفتارهای غیرحرفه ای طرف مقابل نیمه تمام مانده است

10) حضور چاوشی در سالن کنسرت مهدی یراحی تنها حضور او در اماکن عمومی و هنری ست. ظهر همان روز با سینا حجازی و ایمان بر سر موضوعی شرط بندی میکنند و چاوشی شرط را میبازد و قرار میشود سرزده به برج میلاد بیایند. خودم با دوربین موبایلم آن عکسها و ویدئوها را از حضور چاوشی در سالن گرفتم

11) و کنسرت...
چاوشی دو قرارداد کنسرت با "ر.ب" و "م.ج.پ" بسته.هنوز هم معتبرند ولی چاوشی یک جواب دارد:"بعد از کنسرت اول چی؟! روزمرگی و تکرار مثل بقیه؟".
حتی قرار بودوقتی یانی به ایران بیاید چاوشی سوپرایز برنامه باشد ویک قطعه با آن ارکستر بخواند. دو ماه گوشی اش خاموش و رفت که رفت

12) چاوشی سال گذشته یک پیشنهاد محرمانه خارج از کشور داشت. یک فیت با "A" ستاره موسیقی جهان. 20 میلیارد پیشنهاد شد ولی ظاهرا پشت پرده این موضوع از سوی فردی یهودی در حال هدایت بود و سوء استفاده سیاسی خطرناک. باز هم گوشی اش را خاموش کرد و ایمیل ها بی پاسخ ماند و باز هم رفت که رفت...

13) آلبوم "قمارباز" فصل جدید آقای مرموز موسیقی پاپ ایران است. آلبومی که میگوید: "زندگی و هست و نیستم را روی آن قمار کرده ام". شاید بخاطر همین روی اسم آن حساس شده. چه کسی کوتاه می اید؟

14) یازده سال از عمر هنری چاوشی گذشته و او هنوز مرموزترین خواننده مولف ایرانی است.با ایدئولوژی و خط فکری ترسناک.حتی فیت اش با یاس بخاطر همین حمله تند به برخی جریانها هرگز به مرحله ضبط نرسید. خواننده ای که باید برای درکش سخنان برخی خوانندگان لس آنجلسی را درباره اش شنید و بعد لب باز کرد.

پیش فروش آلبوم «بی نام» محسن چاوشی شروع شد

پیش فروش آلبوم «بی نام» محسن چاوشی شروع شد

پیش فروش آلبوم «بی نام» با صدای محسن چاوشی شروع شد.
زمان دقیق انتشار آلبوم «بی نام» (قمارباز)

زمان دقیق انتشار آلبوم «بی نام» (قمارباز)

آلبوم بی نام (قمار باز) با صدای محسن چاوشی 5 آذر منتشر خواهد شد.
حواشی آلبوم «قمارباز» همچنان ادامه دارد

حواشی آلبوم «قمارباز» همچنان ادامه دارد

در پی حواشی آلبوم قمارباز (بی نام) با صدای محسن چاوشی، چهارمین قطعه این آلبوم نیز به صورت غیرمجاز انتشار یافت.