Short Link
Zoom In
Zoom Out

کنسرتی که برگزار شد/ ماجرای کنسرت گلزار در لس آنجلس از خبر تا اجرا

این نخستین اجرا یک خواننده و هنرمند ایرانی در سالن مجلل و مطرح Dolby Theater لس آنجلس بود. جایی که محل برگزاری اختتامیه اسکار بوده واستیج آن حضور سلیبریتی‌های بزرگی را به خود دیده است.

در هفتم مهرماه محمدرضا گلزار خبر از اجرای این کنسرت داد و از تمامی هوادارانش در سراسر دنیا خواست تا خود را به کالیفرنیا برسانند. قرار برای شامگاه شنبه 2 نوامبر 2019 میلادی (11 آبان 1398) بود.

محمدرضا گلزار

«اولین پست منتشر از گلزار در خصوص کنسرت لس آنجلس»

با انتشار یک توییت، که متن آن تعجب همه را برانگیخت، حواشی زیادی شکل گرفت.

بهمن بابا زاده خبرنگار حوزه موسیقی در این توییت نوشته بود:«کنسرت محمدرضا گلزار هفته آینده در مهمترین سالن کنسرت دنیا یعنی "دالبی تئیتر لس آنجلس" (سالن برگزاری مراسم سالانه اسکار) در حالی برگزار خواهد شد که تا این لحظه تنها 117 بلیت برای این کنسرت فروش رفته است!»

در این توییت زمان اجرا، هفته آینده مشخص شده بود در حالی که زمان واقعی اجرا برای سه هفته آینده بود.

با انتشار این توییت بسیاری از کاربران به ماجرای خواننده شدن گلزار پرداختند و به نقل از گلزار در شب کنسرت:«فقط اداره برق و شهردای در این باره حرفی نزدند.»

این بار نوبت به بخش خبری 20:30  شبکه دو سیما رسید. 20:30 در گزارشی، بخشی از ویولن نوازی گلزار در یک کنسرت داخلی را پخش و چنین گفت:«خواننده‌ای که در آمریکا مورد استقبال مخاطبان، حتی مخاطبان ایرانی قرار نمی‌گیرد، همان خواننده‌ای ست که چندی پیش کلیپی از او منتشر شد با این تیتر که خواننده‌ای مرز فالش خوانی را جابجا کرده است. این اتفاق یک تلنگر برای ما در داخل ایران است تا بدانیم که فاکتور مردم کشور‌های دیگر برای انتخاب رویداد و کنسرت رفتن، فقط مشهور بودن نیست!»

«20:30 در واکنش به کنسرت گلزار»

پیروز ارجمند مدیر سابق دفتر موسیقی ارشاد، کارشناس موسیقی و اهنگساز نیز در گفتگو با ایرنا چنین عنوان کرد:«طبیعی است که بسیاری از مردم دوست دارند محمدرضا گلزار را ببینند. اگر گلزار یک گل‌فروشی هم بزند و آنجا بایستد، روزانه هزاران نفر برای دیدنش می‌روند. حال به‌جای گل‌فروشی، او کنسرت را انتخاب کرده است. همان اندازه که سینماگران این دغدغه را دارند که نابازیگران ثروتمند وارد سینما نشوند، همان دغدغه را ما در موسیقی داریم»

 متن کامل مصاحبه پیروز ارجمند با خبرگزاری ایرنا

اما در آن طرف گود احسان کرمی مجری تلویزون با حمایت از محمدرضا گلزار، صدا و سیما را مورد انتقاد قرار داد و با انتشار پستی در صفحه شخصی خود گفت: «اینجا ایران است! جایی که سوپر استارش تا وقتی در تلویزیون برنامه اجرا می‌کند سرش سر شاه است. ولی وای از وقتی که تلویزیون قدرت نگه داشتنش را نداشته باشد و او بخواهد راه خودش را برود... نفس کشیدنش هم فالش است! قدم زدنش هم فالش است! نگاهش هم فالش است! میشود بی مخاطب! میشود سنگ روی یخ! حاشا به معرفتتان.

یک ایرانی خودش بدون کمک (این و آن) میخواهد در یکی از بهترین سالن‌های کنسرت جهان که آرزوی هر هنرمندی است آن را فقط ببیند موسیقی اجرا کند، از سه هفته قبل از کنسرتش در سرزمین خودش تلویزیونی که او در یک بازه زمانی میلیون‌ها مخاطب و میلیارد‌ها سرمایه برایش جذب کرده در اخبارش او را تخریب می‌کند که بلیت‌هایش فروش نرفته! و موج کارشناس‌های موسیقی اینستاگرام به راه می‌افتد که او یکبار در کنسرتش فالش ویولن زده!

من کارشناس موسیقی نیستم که نقد موسیقی کنم و، اما خوب می‌دانم قدرت محبوبیت و قلب بی‌کینه داشتن یعنی چه ضمنا تا به حال هم کنسرت رضا را از نزدیک ندیده‌ام، اما شک ندارم تا سه هفته دیگر تمام بلیت‌های دالبی تئاتر برای کنسرت رضا فروش خواهد رفت، اما برای آن‌هایی که در جام جم خودشان را حبس کرده‌اند عرض می‌کنم اولا کنسرت گذاشتن در آمریکا آن هم در لس آنجلس بی نهایت کار دشواریست صرفا به یک دلیل آن هم اینکه هستند کسانی از هنرمندان ایرانی مقیم لس‌آنجلس که مثل شما خوش نمی‌دارند موزیسینی از ایران به لس آنجلس بیاید و آن هم در هالیوود آن هم در دالبی کنسرت برگزار کند (تاکید می‌کنم بعضی از آن‌ها).

در ثانی فارسی زبانان مقیم دنیا به عادت قدیم همچنان در دقیقه نود بلیت تهیه می‌کنند. (این را هم بعد از چندین اجرای تئاتر در شهر‌های مختلف آمریکا فهمیدم). از همه این‌ها گذشته کاش به عوض آن شیوه کنار گذاشتن آقای گلزار از تلویزیون نمی‌گویم از او دلجویی یا حمایت می‌کردید... چون می‌دانم این رفتار اساسا در قاموستان نیست، اما کاش سکوت می‌کردید. به خاطر شخصیت رسانه‌ای که. بی خیال...»

محمدرضا گلزار/ احسان کرمی

«پست منتشر شده توسط احسان کرمی»

منوچهر هادی نیز از دیگر افرادی بود که به حمایت از گلزار پرداخت. او در پستی خطاب به گلزار گفت:«سلام رضای عزیز. میدانی که چقدر برایم محترمی و می‌دانم که احتیاج به حمایت کسی نداری. چون نقطه اتصال تو جایی است که خیلی‌ها متاسفانه فراموش کردن و به جایی پوچ که خود نیاز به اتصال دارد وصل شدن.مسیر تو مسیر رو به جلویی است که چشم حسودان و تنگ نظرانت را کور کرده و تو همواره با ادب و احترام با ایشان گفتگو می کنی، که این نشان بزرگی توست. اخبار تلویزیون هم به اشتباه بزرگش پی خواهد برد.زمان همیشه و اینبار هم همه چیز را به درستی نشان خواهد داد.اشکال تو زیبایی صورت و سیرت توست که استعداد و توانایی ات را از دید منتقدین سطحی نگرت زیر سوال برده که داشتن و حفظ این زیبایی هم تلاش و لیاقت والبته شاکر بودن می‌خواهد که من شاهدم ومی دانم که داری و شایسته آنی. بهترینها رو برات میخوام مرد با خدا و با ایمان. یکی آن بالا تو را دوست دارد رفیق دوست داشتنی.»

محمدرضا گلزار/ منوچهر هادی

«پست منتشر شده توسط منوچهر هادی»

محمدرضا گلزار نیز نیز در یک گفتگو تلفنی با حمید فراهانی راد، شرایط را عادی اعلام کردم و در پاسخ گفت:«من حدود بیست سال است که با این موضوع غریبه نیستم. اما شدتش بعضی مواقع مثل حالا بیشتر می‌شود»

او در ادامه گفت:«سنجش موفقیت یا عدم موفقیت یک کار بعد از انجام آن محاسبه می‌شود نه قبلش! من نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که در مورد کنسرت من خیلی‌ها پیشواز رفتند. کنسرت من سه هفته آینده برگزار می‌شود و ۶۰ درصد بلیت‌هایش تا به امروز فروش رفته، چگونه قضاوت می‌شود که موفق بوده یا نبوده؟! من اهل بلندپروازی نیستم. افتخاری هم نیست، اما صبر و تحمل دو وجه تمایز بین من و خیلی‌های دیگر است.»

«گفتگو تلفنی گلزار با حمید فراهانی»

اما در این بین برخی نظر متفاوتی داشتند و بر این باور بودند خبر این توییت از پایه دروغ و رسانه ملی نیز بازی خورده است، برخی در این باره نوشتند:«ماجرا از این جا به بعد حل شده است. همه خبردار شدند و بلیت‌ها را یکی یکی رزرو کرده‌اند. دست مریزاد به رسالت خبرنگاری و این طور نان خوردن. راستی دم رسانه ملی هم گرم که رکب  خورد و چند دقیقه آنتنش را به ماجرای 117 بلیت کذایی اختصاص داد.»

اما در بین تمام این حواشی همه منتظر بودند نتیجه را ببینند. اینکه در نهایت اتفاق به چه شکلی رغم خواهد خورد. روز قرار فرا رسید. گلزار کنسرت خود را به روی صحنه برد تا میزبان 3400 تن ار هوادارانش باشد.

وی در شروع این اجرا با اشاره به این حواشی و فشار روانی که در یک ماهه اخیر به او و تیم همراهش وارد شده است از حضور هوادارانش قدردانی کرد.

سینا سرلک نیز در این استیج حاضر شد و با اجرای قطعه مشترکشان با نام «کجا برم» او را همراهی کرد.در این کنسرت چهره‌های دیگری همچون گوهرخیراندیش و پیام صالحی حضور داشتند.

گوهر خیراندیش نیز در صفحه شخصی خود با ابراز شگفتی از استقبال حاضران در کنسرت، از محمدرضا گلزار به عنوان سوپراستاری یاد کرد که سال‌ها توانسته این جایگاهش را حفظ کند.

این کنسرت با استقبال هواداران برگزار شد.

صبر و تحمل دو وجه تمایز بین من و خیلی‌های دیگر است